Ukupno: 519706

19. Hrvatski turnir mladih fizičara

18. prosinca 2021. godine na zagrebačkom Prirodoslovno-matematičkom fakultetu održan je 19. Hrvatski turnir mladih fizičara. Naime, riječ je o pojedinačnom natjecanju učenika srednjih škola u kojem učenici pokazuju sposobnost kako rješavanja složenih znanstvenih problema, tako i prezentacije rješenja sudjelujući u znanstvenoj raspravi. Natjecanje je istraživačkog i eksperimentalnog tipa te je bazirano na projektnom rješavanju 17 problema zadanih godinu dana unaprijed. Problemi su otvoreni, povezani s pojavama iz svakodnevnog okruženja, često bez poznatog konačnog rješenja.
Naša je škola u kvalifikacijskom dijelu za spomenuto natjecanje, u kojem se razmatraju ostvaraji učenika iz cijele Hrvatske, konkurirala s četiri učenička rada. Samo devetero učenika odabrano je za sudjelovanje na 19. Hrvatskom turniru mladih fizičara, a pet najboljih na istom ostvarilo je pravo natjecanja na Međunarodnom turniru mladih fizičara koji se svake godine održava u nekoj drugoj državi.

Naš učenik Ivo Janković (3.e), pod mentorstvom profesorice Sanje Erkapić, kvalificirao se na spomenuti turnir na kojem je najprije izložio rezultate svoga rada i iznio konkretne zaključke, a zatim je uslijedio dio u kojem su mu osporavatelj (drugi natjecatelj, učenik iz druge škole) i članovi ocjenjivačkoga suda postavljali problemska pitanje. Ivo je hrabro branio svoj rad, argumentirano osporavao protivnikov rad postavljajući pitanja te je na kraju uslijedila konačna ocjena ocjenjivačkoga suda. Ivo, kojemu je ovo prvo natjecanje takvoga tipa, osvoji je izvrsno sedmo mjesto te se slijedom toga ipak nije kvalificirao na Međunarodni turnir mladih fizičara, ali ovo iskustvo svakako će mu biti izvrsna motivacija za daljnji rad na problemskim zadatcima i poticaj za još dublje istraživanje fizike te dodatni podstrek za ponovni pokušaj sudjelovanja na ovom natjecanju. Čestitamo Ivi i njegovoj mentorici Sanji Erkapić jer su nas na izvrstan način predstavili na ovom prestižnom natjecanju i želimo im mnogo uspjeha u daljnjem radu.

objavio: Karlo Kobaš   datum: 7. 1. 2022.